Zaproszenie.png

Sieć współpracy nauczycieli historii i wos

Serdecznie zapraszam do udziału w sieci współpracy nauczycieli historii i wos-u. Tym razem chciałabym podzielić się z Państwem sposobami wykorzystania w naszej pracy sztucznej inteligencji

Więcej...

Business Consultant.png

Ocena pracy nauczyciela - szkolenie

Drodzy Dyrektorzy. Odpowiadając na Państwa potrzeby, które wyraziliście w ostatniej ankiecie zapraszamy Was i Waszych Wicedyrektorów na stacjonarne szkolenie - Ocena pracy nauczyciela oraz obserwacja, omówienie i opiniowanie lekcji otwartych w ramach awansu zawodowego.

Więcej...

Powiatowy konkurs j. angielskiego dla szkół ponadpodstawowych (2024).png

Powiatowy konkurs języka angielskiego - szkoły ponadpodstawowe

Zapraszamy do udziału w konkursie. Zgłoszenia uczniów proszę przesyłać na adres elizaargalska@odn-pcre.pl

Więcej...

1.png

Lutowa oferta ODN-u

Więcej...

Sieć współpracy luty '24 (1).jpg

Sieć współpracy polonistów luty 2024

Serdecznie zapraszam nauczycieli uczących języka polskiego w szkołach podstawowych na spotkanie sieci współpracy dotyczące kształtowania umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Więcej...

PCRE 2 luty

W dniu 2 lutego 2024r. PCRE będzie nieczynne dla klientów. Za utrudnienia przepraszamy.

Więcej...

Zespół dziecka krzywdzonego

Kevin Browne uważa, że „(…) przemoc w rodzinie to każde działanie jednego z członków rodziny lub zaniedbanie, które zagrażają życiu, cielesnej i psychicznej integralności lub wolności innego członka tej samej rodziny, bądź poważnie szkodzą jego osobowości”. Często ofiarami przemocy w rodzinie są właśnie dzieci będące w wieku przedszkolnym. Znacznie częściej sprawcami przemocy wobec dziecka są dorośli przebywający w jego najbliższym środowisku niż osoby obce. Powoduje to szereg komplikacji z tym związanych, m.in. dziecko nie chce mówić o tym, co dzieje się w domu, funkcjonuje w dużym poczuciu winy i lęku. Wynikiem krzywdzenia dziecka może być pojawienie się u niego zespołu dziecka krzywdzonego.

Więcej...

person-1205140_1280.jpg

Lęk i strach

Lęk jest przeżyciem, które dotyczy wielu dzieci, zwłaszcza w młodszym wieku. Dla niektórych dorosłych dziecięce lęki to powód do zmartwienia, dla innych sygnał, aby zgłosić się po specjalistyczną pomoc. Warto wiedzieć, że część lęków naturalnie wpisuje się w proces rozwojowy. Jak wspierać młodego człowieka w radzeniu sobie z tym rodzajem niepokoju? Czy da się oswoić lęki? Lęk często jest utożsamiany ze strachem, jednak w literaturze przedmiotu wskazano istotne różnice między nimi.

Więcej...

Dlaczego dziecko nie mówi?

Mowa jest bardzo ważna w rozwoju każdego dziecka. Jej kształtowanie rozpoczyna się tuż po narodzinach. Dzięki umiejętności mówienia maluch może poznawać świat, a przede wszystkim komunikować się z otoczeniem oraz wyrażać swoje zdanie i potrzeby. Mówienie to poprawne używanie danego języka poprzez artykułowanie słów, a co za tym idzie – przekazywanie komunikatu. Czasem jednak dziecko się nie odzywa lub jego mowa bywa zniekształcona. Jakie są tego przyczyny?

Więcej...

416743245_1810992302696303_826611752905483919_n.jpg

Obserwacja lekcji

Dziękuję Pani Dyrektor i Pani Mentor za możliwość obserwacji zajęć Pani Marleny Masiulis - Szymanowicz w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie. T

Więcej...