Jak wybrać szkołę ponadpodstawową?

Szanowni Rodzice,

to trudny czas dla Was i Waszych dzieci. Trzeba się przestawić na zupełnie inną szkołę, lekcje przy komputerze, od którego do tej pory usiłowaliście oderwać dzieciaki. Wykorzystajcie ten moment, kiedy spędzacie z sobą tak dużo czasu, na wspólne zastanowienie się nad planami edukacyjnymi i zawodowymi Waszych dzieci. Rozmawiajcie, zdobywajcie wspólnie informacje o szkołach, zawodach, analizujcie je. Zastanówcie się nad predyspozycjami Waszych dzieci, ich mocnymi stronami, zainteresowaniami, cechami charakteru i wartościami, które są dla nich ważne. Pytajcie dzieci, kim chcą być w dorosłym życiu? Które zawody wydają im się atrakcyjne, a które nie i dlaczego.

Trzeba jednak bacznie śledzić obecne dynamiczne zmiany na rynku pracy, który także walczy ze skutkami pandemii. Zatrudnienie tracą m.in. przedstawiciele wolnych zawodów, pracownicy kultury i mediów, gastronomii i turystyki, branży konferencyjnej i rozrywkowej, transportowej, handlu i przemysłu ciężkiego.

Prognoza Konfederacji Lewiatan wskazuje, że cięcia dotkną ogromnej części pracowników – 69 proc. badanych przedsiębiorstw planuje redukcję zatrudnienia w ciągu najbliższych 2 miesięcy, a więcej niż połowa planuje zwolnić od 20 proc. do 50 proc. załogi.

Dzisiejsze badania rynku pracy wskazują, że Wasze dzieci będą w swoim życiu zmieniać miejsce pracy, zawód kilka razy w życiu. Starajmy się więc, aby wybrana szkoła ponadpodstawowa dawała im dobrą bazę do zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych, podnoszenia już posiadanych. Najważniejsze, żeby to, co będą robić w przyszłości było zgodne z ich preferencjami i predyspozycjami.

Zachęcam do skorzystania z poradnika, który może pomóc w procesie wyboru szkoły. Znajdziecie w nim Państwo informacje o czynnikach wyboru,  linki do popularnych testów i źródeł wiadomości o zawodach.

 https://drive.google.com/open?id=1HNa4xBHSpF-zVzDTJ_VsXfkJlDpYJdBl

Małgorzata Wendorff-Karólewska 

Wyświetleń: 539