oczy zmeczone.jpg

Ćwiczenia dla zmęczonych oczu

Drodzy nauczyciele, rodzice i uczniowie. Przechodzimy na zdalne nauczanie, wielu rodziców zdalnie pracuje w domu. Wszyscy - jeszcze więcej czasu niż zwykle spędzamy przed komputerem, tabletem, telefonem. Pamiętajmy, że to „trudny czas” dla naszych oczu. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran męczy mięśnie oczu i utrwala ich napinanie. Proponuję kilka ćwiczeń, które pomogą odpocząć naszym oczom:

Palming, czyli spoglądanie w ciemność:
to ćwiczenie to najlepszy relaks dla zmęczonych oczu. Wystarczy zasłonić oczy dłońmi, oczywiście bez uciskania gałek ocznych. Należy to zrobić dokładnie, tak aby zobaczyć kompletną ciemność. Podczas ćwiczenia można oczywiście wyobrażać sobie coś przyjemnego.

Patrzenie w dal:
Konieczne jest odrywanie wzroku od monitora i patrzenie w dal ( jak najdalej za okno) – patrzenie w dal odpręża oczy

Zmiana obserwowanych obiektów:
Jest to bardzo proste ćwiczenie, które polega na skupieniu wzroku na znajdującym się blisko przedmiocie (np. trzymanym na wysokości oczu ołówku, długopisie itp.), a następnie na przeniesieniu wzroku na przedmiot znajdujący dalej na przykład na drzewo za oknem.

Ruchy gałek ocznych w pionie i w poziomie:
Nie poruszamy głową, powoli przenosimy wzrok w górę, wracamy do patrzenia na wprost, później do dołu i znów wracamy do patrzenia przed siebie. Tak samo ćwiczymy w poziomie – w prawo - przed siebie – w lewo –przed siebie

Ruchy gałek ocznych po okręgu:
ćwiczenie polega na kreśleniu wzrokiem okręgów bez poruszania przy tym głową.

Zapraszam do ćwiczeń, dbajcie o swój wzrok.
Tyflopedagog – Dorota Michałowska

Wyświetleń: 1074